Swarzędz z dotacją na następne jadłodzielnie

Jadłodzielnia to specjalny kontener z dużą lodówką i regałem na żywność. W grudniu ubiegłego roku ustawiony został w Swarzędzu w sąsiedztwie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Poznańskiej 25. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to w najbliższych miesiącach ustawione zostaną dwa następne. Dostaliśmy na ten cel dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

„Swarzędzka jadłodzielnia”  to miejsce, gdzie można podzielić się jedzeniem. Każdy może tam zostawić produkty zdatne do spożycia oraz każdy – na własną odpowiedzialność – może  bezpłatnie produkty te zabrać.

Pierwsza jadłodzielnia (o której pisaliśmy w artykule „Swarzędzka jadłodzielnia„), ta przy OPS, na której urządzenie Gmina Swarzędz otrzymała 20 tys. zł z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, szybko wykazała swoją przydatność. Osoby potrzebujące pomocy chętnie korzystają z tej formy dodatkowego wsparcia, a ci, którzy mają zbędną a nadającą się do spożycia żywność, nie muszą jej wyrzucać. Dwie kolejne jadłodzielnie urządzone zostaną w sąsiedztwie swarzędzkiego bazaru oraz przy Szkole Podstawowej nr 5 na os. Mielżyńskiego. Na ten cel Gmina Swarzędz otrzymała właśnie  dotację w wysokości 42.780 zł. Umowę w tej sprawie burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek podpisał 7 lipca.

– Jestem przekonany, że te decyzję sprawią, iż znacznie mniej żywności będzie się marnowało, a osoby potrzebujące uzyskają dodatkowe wsparcie – mówi burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. – Zapraszamy do korzystania z tej formy dzielenia się żywnością, której niektórzy mają czasem w nadmiarze, a niektórym brakuje…

Przedsięwzięcie pn. „Swarzędzka jadłodzielnia” realizowane jest w ramach „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025″ i współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: swarzedz.pl