Swarzędzanin pływackim mistrzem Polski

Grudzień to tradycyjny okres rozgrywania Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu na basenie 25 metrowym. Jest to organizacyjne i finansowe wyzwanie dla Klubu, bowiem zawody dla każdego rocznika odbywają się w innej miejscowości. W tym roku zawodnicy rywalizowali w Bydgoszczy, Olsztynie i Gliwicach.

Do Bydgoszczy na Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18 lat wybrała się trójka naszych zawodników. Basen w Bydgoszczy był najszczęśliwszy dla Jana Wermińskiego, który sięgnął po złoty medal Mistrzostw Polski na dystansie 50m stylem klasycznym. Znaczna poprawa na 100m żabką dała awans do finału B, gdzie ostatecznie uzyskał 8 miejsce w swojej kategorii wiekowej. To samo miejsce wywalczył na 100m stylem zmiennym, gdzie życiówkę udało mu się poprawić o blisko 2 sekundy i przy okazji, w widowiskowym stylu zwyciężyć finał C. Janek startował jeszcze na 50m dowolnym, gdzie także poprawił rekord życiowy. Blisko pływania w finale był również Dmytro Brazhnyk, któremu na 100m stylem zmiennym zabrakło zaledwie 5 setnych sekundy do uczestnictwa w popołudniowych finałach. Prawdziwy pech dopadł go również na 50m klasycznym, gdzie „presji” nie wytrzymał strój startowy (poszukiwany sponsor), który pękając zachował się jak spadochron i uniemożliwił wykręcenie czasu bliskiego życiówce, co dałby pewne miejsce w finale. Dmytro solidnie zaprezentował się w stylu dowolnym na 50 i 100 metrów, a na 100m klasycznym życiówkę poprawił o prawie sekundę. Dmytro trenuje w „Fali Swarzędz” od lutego, kiedy to musiał emigrować z ogarniętej wojną Ukrainy. Trzeci z bydgoskiej ekipy – Filip Adamczyk pływał na poziomie życiówek, uzyskując najlepszy wynik na 50m stylem motylkowym gdzie pokonał barierę 27 sekund.

Kolejna grupa wiekowa to zawodnicy 15 letni.  Brajan Kroczyński oraz Wiktor Mydlarz rywalizowali na basenie w Gliwicach. Obydwoje wystartowali w tych samych konkurencjach, bijąc swoje rekordy życiowe, co jednak pozwoliło zajmować miejsca tylko w środku stawki rówieśników.

Na zimową wyprawę do Olsztyna na Mistrzostwa Polski juniorów 14 letnich wybrali się Tymon Kierzek i Antek Zawadka. Niestety mimo ciągłej poprawy, rezultaty naszych zawodników jeszcze nie dają awansów do finałów, ale jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze. Na uwagę zasługuje wynik Tymona na 100m żabką, w którym poprawił pięcioletni rekord Klubu ustanowiony przez Janka Wermińskiego, tegorocznego złotego medalisty w tym stylu. Dobrze to rokuje na przyszłość.

Wszyscy zawodnicy zebrali cenne doświadczenia, które odpowiednio poparte ciężką pracą na treningach, pod okiem licencjonowanych trenerów na pewno zaowocują w przyszłym sezonie startowym.

Klub ogłasza nabór kandydatów na zwolnione dwa miejsca. Kwalifikacje po uzgodnieniu telefonicznym (tel. 533893424) w środy i soboty o 16.50 na swarzędzkim basenie. Wymagana umiejętność pewnego przepłynięcia 25m dowolnym stylem.

Więcej o Klubie – https://falaswarzedz.pl/start/

Źródło: swarzedz.pl