100 lat Unii Swarzędz


15 sierpnia Unia Swarzędz obchodziła 100. urodziny. Z tej okazji na swarzędzkim Rynku włodarze i osobistości miasta upamiętnili tę wyjątkową datę.

Z okazji 100-lecia Klubu Sportowego Unia Swarzędz życzę zawodnikom, trenerom, działaczom i sympatykom realizacji sportowych zamierzeń i planów. Dziękuję wszystkim, którzy w ciągu minionych lat przyczynili się do rozwoju swarzędzkiego sportu, rozwoju naszego Klubu i tworzenia jego pozytywnego wizerunku nie tylko w środowisku lokalnym, ale również w kraju i za granicą. Dziękuję trenerom i działaczom za zaangażowanie w proces szkolenia i krzewienia sportu wśród dzieci i młodzieży. Unia Swarzędz to tradycja i historia. To klub, z którego jesteśmy dumni. To wspaniali ludzie – pasjonaci, a wśród nich wybitni sportowcy. Życzę, by kolejne lata pracy przynosiły satysfakcję z działalności sportowej, sukcesy i spełnienie sportowych marzeń. Gratuluję pięknego Jubileuszu.

Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza

100 lat Unii Swarzędz – historia

Klub został założony 15 sierpnia 1921 roku. Nazwa „Unia” została nadana przez dwójkę działaczy: Henryka Dąbkiewicza i Jana Dytkiewicza, natomiast charakterystyczne biało-niebieskie barwy obowiązują dopiero od lat. 50 XX wieku. W okresie międzywojennym zespół występował w barwach fioletowo-białych. Obecny stadion Unii istnieje od roku 1937. W 1923 r. Unia przystąpiła do Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Obok sekcji piłki nożnej od 1929 roku swarzędzki klub miał również sekcje tenisa stołowego i tenisa ziemnego. W czasie II wojny światowej klub przestał istnieć, jednak 10 czerwca 1945 roku Unia wznowiła swoją działalność.

Po wojnie oprócz piłki nożnej Unia miała wiele innych sekcji, m.in. lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów czy pływanie. Największe sukcesy zawodników Swarzędzkiego Klubu Sportowego to mistrzostwa, wicemistrzostwa i brązowe medale Mistrzostw Polski w zapasach w stylu klasycznym. Koszykarki Unii występowały w I lidze (w tym okresie istniała Ekstraklasa, I i II liga). Lekkoatleta Zenon Baranowski uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku.

Aktualnie swarzędzki klub posiada sekcje piłki nożnej, zapasów, gimnastyki i lekkoatletyki.

100 lat Unii Swarzędz – okolicznościowa wystawa

26 sierpnia władze Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki oraz klubu Unia Swarzędz wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Swarzędz – Marianem Szkudlarkiem zainaugurowały działalność wystawy “100 lat swarzędzkiego sportu”.

Na wystawie można zobaczyć związane ze swarzędzkim sportem medale, zdjęcia, dyplomy czy koszulki. Ekspozycja pamiątek zakończy się 2 października. 

100 lat Unii Swarzędz – obchody jubileuszu

Główne obchody odbędą się 4 września i rozpoczną od mszy świętej w Kościele św. Marcina Bpa w Swarzędzu. Po jej zakończeniu nastąpi poświęcenie sztandaru, a później przemarsz na rynek i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

W samo południe w Hali SCSiR przy ul. św. Marcina 1 odbędzie się uroczysta Gala Stulecia. Następnie o 14:00 będą zabawy dla dzieci, zaś o 15:00 mecz pomiędzy „oldbojami” Unii Swarzędz a Przyjaciółmi „Zapora”.

plakat unia obchody 724x1024 1

Źródło: UMiG Swarzędz, SKS Unia Swarzędz, Wikipedia