Setna rocznica urodzin patrona ulicy w Bogucinie

Setna rocznica urodzin patrona ulicy w Bogucinie

Sto lat temu, 25 czerwca 1925 roku, w Poznaniu urodził się ks. Stefan Janke – postać szczególnie ważna dla historii Bogucina. W 1978 roku przekazał parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu grunt pod budowę kościoła w Bogucinie. Cztery lata później mieszkańcy wsi wznieśli na tym terenie kaplicę pw. Matki Bożej Różańcowej.

Ks. Janke dorastał w poznańskiej dzielnicy Główna. Po wojnie, którą przeżył jako wysiedleniec i więzień obozu pracy, wstąpił do seminarium duchownego w Gorzowie Wielkopolskim. W 1952 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Swoją posługę rozpoczął jako wikariusz w Szczecinku, a od 1957 roku przez kolejne 24 lata był proboszczem parafii w Kramarzynach.

Z biegiem lat coraz mocniej odczuwał powołanie misyjne, któremu sprzyjała znajomość kilku języków obcych. Po długich staraniach, pod koniec 1981 roku, wyjechał do Argentyny. Służył wiernym w archidiecezji Córdoba, borykającej się z niedoborem księży. Pracował w parafiach w Ascochinga, Alta Gracia i Corralito, angażując się w duszpasterstwo i katechezę.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia w 1990 roku powrócił do Polski i zamieszkał w Bogucinie. Zmarł 9 sierpnia 1993 roku. Jego pamięć została uczczona przez nadanie Jego imienia ulicy prowadzącej do kaplicy w Bogucinie, stojącej na ziemi, którą ofiarował.

W niedzielę, 22 czerwca 2025 roku, o godz. 9.00 w tejże kaplicy została odprawiona msza św. z okazji 100. rocznicy urodzin ks. Stefana Jankego. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Bogucina, w tym krewni kapłana. Wymowne jest to, że ks. Janke wyjechał z Polski, by posługiwać duszpastersko w Argentynie, a 40 lat później parafię pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu, z której się wywodził, objęło misyjne zgromadzenie zakonne werbistów. Po raz pierwszy w historii wikariuszem został obcokrajowiec – o. Hanson D’Souza (z Indii). Podczas kazania proboszcz, o. Damian Piątkowiak, wspomniał, że obecny arcybiskup metropolita poznański, Zbigniew Zieliński, był wcześniej biskupem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej – tej samej, której podlegał ks. Janke, gdy pracował w Kramarzynach. Historia zatoczyła koło, a pamięć o ks. Stefanie Janke trwa wśród mieszkańców tak Bogucina, jak i Kramarzyn.

fot. Piotr M. Buczyński, archiwum rodziny ks. Jankego