Paczkowo – chodnik i węzeł przesiadkowy


Niedawno zakończyła się budowa chodnika w ul. Średzkiej w Paczkowie na około półkilometrowym odcinku od torów kolejowych do granicy z gminą Kostrzyn. Chodnik o szer. 1,50-3,00 m otrzymał nawierzchnię z kostki brukowej, zbudowano też zjazdy do posesji, a przy krawędzi jezdni urządzone zostały przystanki autobusowe. Koszt tej inwestycji to ponad 805 tys. złotych, z czego 735 tys. stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonawcą była firma Budownictwo Drogowe KRUG.

Oficjalne „otwarcie” nowego chodnika, przygotowane przez sołtys Małgorzatę Glabas-Gruszkę wraz z Radą Sołecką Paczkowa wraz z radnym Ryszardem Dyzmą, odbyło się 25 maja.

Burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek, wizytując nową inwestycję przedstawił też kolejną – trwającą od kilku tygodni budowę węzła przesiadkowego przy stacji PKP w Paczkowie, gdzie powstaje obszerny parking typu P&R dla 32 samochodów osobowych, wiata na rowery oraz przystanki autobusowe.

Kolejny krok to gruntowna przebudowa fragmentu ul. Średzkiej od przejazdu kolejowego do drogi krajowej nr 92. Powstanie tu wydzielony pas skrętu w lewo w kierunku Poznania oraz pas do jazdy w prawo i na wprost, ścieżka rowerowa, chodniki, oświetlenie, kanalizacja deszczowa etc.

Przypomnijmy, że budowa węzła przesiadkowego w Paczkowie stanowi część większego projektu pn. „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz – Etap II”, którego łączna wartość to ponad 41,4 mln zł. Na jego realizację Gmina Swarzędz otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynoszące 13,8 mln zł.

Przypomnijmy też, że w naszej gminie funkcjonują już dwa węzły przesiadkowe – w Kobylnicy i w Swarzędzu. Stanowią znaczne udogodnienie dla podróżnych, umożliwiając wygodne zmiany środka transportu.

źródło: swarzedz.pl
fot. Tomasz Plenzler