XXIV Swarzędzki Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego


To była wyjątkowo huczna niedziela, która okazała się prawdziwym świętem muzyki orkiestrowej. Pięć orkiestr i prawie 250 muzyków.

Swarzędzki Festiwal Orkiestr Dętych, który odbył się w niedzielę 3 września, zyskał rangę wydarzenia, obok którego nie można przejść obojętnie.

Na zaproszenie Swarzędzkiej Orkiestry Dętej odpowiedziały:

  • Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Blue Brass Band” Włoszakowice
  • Opalenicka Orkiestra Dęta
  • Orkiestra Vivat! Sieraków Wlkp.

Już od południa  Swarzędz zmienił się w prawdziwą muzyczną arenę, a to za sprawą koncertów osiedlowych, które miały miejsce na os. Kościuszkowców, deptaku na os. Dąbrowszczaków, os. Raczyńskiego, os. Zamoyskiego i ul. Staszica.

Kolejnym punktem programu  był przemarsz orkiestr dętych, który jest zawsze wyjątkowym wydarzeniem – rytm, głośna muzyka, mundury, marszowy krok dostarczają widzom i słuchaczom wielu wrażeń. O godzinie 14:30 rozpoczęła się przepiękna, kolorowa parada, która z ul. Wrzesińskiej dotarła na swarzędzki rynek. Tam Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Pan Marian Szkudlarek oficjalnie i uroczyście otworzył XXIV Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego. Zgodnie z tradycją wszystkie orkiestry, pod batutą dyrygenta swarzędzkiej orkiestry Łukasza Gowarzewskiego, wykonały wspólnie dwa utwory – a były to:  „Orkiestry Dęte” i „Happy Marching Band”.

Następnie artyści oraz zaproszeni goście kontynuowali przemarsz ulicami Swarzędza w stronę Sceny nad Jeziorem, gdzie odbyły się finałowe koncerty. Repertuar prezentowany przez orkiestry był bardzo różnorodny – od marszów po muzykę rozrywkową. Widownia mogła podziwiać kunszt orkiestr, oraz piękne występy grup choreograficznych nagradzając całość  gromkimi brawami.

Na koniec każda orkiestra otrzymała pamiątkowe statuetki i drobne upominki, które wręczył Burmistrz Marian Szkudlarek.

Barwne stroje, wysoki poziom muzyczny i przygotowane programy artystyczne zdecydowały o jakości imprezy, a swarzędzka publiczność po raz kolejny nie zawiodła, bawiąc się i nagradzając wszystkie orkiestry gromkimi brawami.