Wycinki w lasach


W ostatnich tygodniach w wielu miejscach odbywają się wycinki w lasach. Poprosiliśmy Nadleśnictwo Babki, które zarządza terenami leśnymi w naszej gminie, o komentarz.


Na terenie Leśnictwa Kobylepole, które swoim zasięgiem obejmuje m.in. Swarzędz, Antoninek, Zalasewo, Tulce wykonuje planowe prace z zakresu gospodarki leśnej. Elementem tych prac jest wykonywanie m.in. zrębów w miejscach, gdzie drzewostany osiągnęły już wiek rębności. Prace te wykonujemy w celu odnowienia* powierzchni zrębowych gatunkami drzew, które optymalnie wykorzystają warunki siedliskowe na danym terenie.

Nigdy nie prowadzimy prac pozyskaniowych w celu wylesienia!

Oczywiście pozyskane drewno nadleśnictwo sprzedaje, dzięki czemu możemy wszyscy z niego korzystać, a przychody z jego sprzedaży przeznaczane są m.in. na późniejsze prace z zakresu hodowli czy ochrony lasu. Na tą chwilę kończymy jesienną kampanię prac pozyskaniowych w tamtym rejonie. Zintensyfikowanie prac w okresie zimowym i jesiennym podyktowane jest ochroną lęgów ptaków, a samo pozyskanie rębne –  wspomnianym wcześniej wiekiem rębności, gdyż drzewostany w omawianym obszarze są w dużej mierze drzewostanami rębnymi i przeszłorębnymi.

Widok maszyn pracujących w lesie może prowadzić mieszkańca okolic do błędnych wniosków, że w lesie dzieje się coś złego. Chciałbym uspokoić wszystkich mieszkańców, że tak nie jest i już za parę chwil będą mogli się oni cieszyć nowym pokoleniem lasu. Maszyny wykorzystywane do prac pozyskaniowych  (harwester + forwarder) zapewniają największe bezpieczeństwo prowadzenia prac, a ich szerokie opony nie niszczą gleby, jak wcześniej stosowane metody. Ponadto pozyskanie maszynowe pozwala na szybsze zakończenie, uciążliwych dla osób korzystających z lasu, prac.

Dla wprawnego oka odwiedzających nasze lasy nieobcym mu jest widok upraw, młodników, różnowiekowych drzewostanów i pozostawionych kęp starodrzewu, gdyż jedynie odpowiedni skład gatunkowy lasu i jego różnowiekowość jest w stanie zapewnić mu odpowiednią stabilność. Podobne zadania leśnicy wypełniają od dziesięcioleci i mam nadzieję, że ich efekt znajdzie zrozumienie i czasem może nawet uznanie w Państwa opinii.

*sadzenie drzewek wyhodowanych na szkółce leśnej w uprzednio przygotowaną glebę

Damian Grzybowski – inżynier nadzoru Nadleśnictwo Babki


Więcej informacji o zasobach leśnych naszej okolicy znajdziecie na stronie nadleśnictwa.