Sala Doświadczania Świata powstała w Szkole Podstawowej nr 4


Sala Doświadczania Świata powstała w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy.

Przez wiele lat myśleliśmy o tym, rozmawialiśmy, szukaliśmy środków i pomieszczenia na stworzenie wyjątkowego miejsca w naszej szkole dla podopiecznych, którzy potrzebują specjalistycznej sali, sprzyjającego ich rozwojowi, nabywaniu nowych doświadczeń, poznawaniu świata w niecodzienny sposób. I udało się. Kluczowym w tych działaniach było miejsce. W zeszłym roku, dzięki przychylności Pani Dyrektor Elżbiecie Wieczorek udało się wygospodarować w szkole pomieszczenie, gdzie powstanie Sala Doświadczania Świata. Miejsce wyjątkowe, bajeczne, z ogromną ilością interaktywnych pomocy skupiających na sobie wzrok, słuch, czucie tych osób, dla których to są nadrzędne kanały doświadczania świata – dla uczniów z przeróżnymi deficytami, gdzie rozwijać będą swoją wrażliwość zmysłową po to, by uczyć się świata i odbierać go zmysłami.

Sala Doświadczania Świata to nie tylko miejsce, to metoda pracy z osobami z niepełnosprawnościami zwana Snoezelen. Jej początki sięgają siedemdziesiątych lat XX wieku. Wywodzi się z Holandii. Jej twórcy Ada Verheula i Jan Hulsegge proponują bezzadaniową i niedyrektywną stymulację polisensoryczną. Celem tej metody jest poszukiwanie dróg dotarcia do osób, z którymi kontakt jest utrudniony, którzy inaczej percepują otaczającą ich rzeczywistość, którzy mają problem z odbiorem otoczenia i identyfikowaniem się z nim. Miejsce, które stworzyliśmy w naszej szkole to odpowiednio zaangażowana przestrzeń wyposażona w specjalistyczne sprzęty, z wykorzystaniem których realizowane będą sesje terapeutyczne o unikalnym podwójnym efekcie – relaksacji i aktywizacji.

Polisensoryczna terapia realizowana metodą Snoezelen w Sali Doświadczania Świata aktywizuje wszystkie zmysły – wzrok, słuch, smak, dotyk, węch, stymuluje przedsionkowo, wycisza układ nerwowy. Daje też ogromne poczucie szczęścia, uwalniając takie hormony jak serotonina, dopamina, oksytocyny czy endorfiny.

Udało nam się stworzyć miejsce, które uczy, bawi, relaksuje, wycisza.

Źródło: swarzedz.pl