Odważ się na zdrowie i… nie przytyj przed zimą


Jesień to czas, kiedy nasze ciała po letniej aktywności szykują się na zimę. Łatwiej wtedy zyskać dodatkowe, niewyczekiwane kilogramy. 62 mieszkańców gminy Swarzędz wśród blisko dwóch tysięcy uczestników projektu Metropolii Poznań „Odważ się na zdrowie”, przez ostatnie ponad 3 lata uczyło się panować nad swoją wagą. Warto skorzystać z ich doświadczenia. Przedstawiamy sprawdzone wskazówki, do wykorzystania nie tylko jesienią.

Jesienią zawsze trochę tyjemy i nie ma w tym nic złego – podkreśla dietetyk Alicja Piślewska– Jeżelina przestrzeni całego okresu jesienno-zimowego przybierzemy 1-2 kg, to jest ok i w całkowitej normie. Jeśli jednak tyjemy kilogram na miesiąc, to w tym tempie dopuszczalny próg zostanie osiągnięty dużo przed okresem zakończenia zimy.

Z zaleceń Alicji Piślewskiej korzysta m.in. tysiąc uczestników projektu „Odważ się na zdrowie”. I to także teraz, kiedy program już się skończył, bo jego założeniem było wypracowanie nawyków na stałe. Co zatem działa?

  1. Organizm niekoniecznie potrzebuje więcej, a raczej cieplej. Dlatego jesienią świetnie sprawdzają się rozgrzewające zupy, z dodatkiem sezonowych warzyw i strączków.
  2. Nie zapominaj o przyprawach! Cynamon, imbir, chili, pieprz i kurkuma to wspaniałe dodatki, które dobrze będą komponować się z posiłkiem, dodawać mu aromatu, a do tego rozgrzeją nas od środka.
  3. Jedz ciepłe posiłki. Zainwestuj w termos, jedz ciepłą owsiankę, podgrzej chleb w piekarniku. Cieplejsze posiłki lepiej sycą, a do tego sprzyjają nieprzejadaniu się.
  4. Jedz regularnie. (Zawsze, nie tylko jesienią.) To podstawa i absolutnie nadrzędna zasada w zdrowym żywieniu. Nieregularne jedzenie sprzyja tyciu, przejadaniu się, rozregulowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego.
  5. Pij. Nie masz ochoty na zimną wodę – pijciepłą. Pij herbaty, napary. Uważaj na ilości dodawanego do napojów cukru.

Ważna jest nie tylko dieta. Jedzenie to jedno, ale: Nie zapominaj o ruchu! To, że pogoda nie sprzyja, nie oznacza, że można przestać się ruszać. Poszukaj aktywności fizycznej, którą możesz realizować nawet przy niesprzyjającej aurze.To właśnie przez zarzucenie letnich aktywności bardzo często tyjemy, mimo że nie jemy znacznie więcej.

Podsumowując, i to zalecenie ponadczasowe: jedz uważnie i ruszaj się regularnie.

„Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań” to projekt skierowany do osób w wieku 45-65 lat, z nadwagą i otyłością pierwszego stopnia. Przedział wiekowy był nieprzypadkowy, bo w tej grupie nawet połowa Polaków waży więcej niż przewidują normy Światowej Organizacji Zdrowia. Uczestnicy zostali otoczeni opieką psychologa, trenera i dietetyka. 1700 uczestników wspólnie straciło grubo ponad 7 ton. Głównym celem była jednak zmiana stylu życia na taki, który po zakończeniu uczestnictwa pozwoli utrzymać bądź dalej regularnie obniżać wagę ciała. Wypracowane zalecenia mogą przynieść efekt także innym zainteresowanym poprawą swojej sylwetki i zdrowia.

źródło: MetropoliaPoznan.pl

IMG 20210723 121749 1