Integracyjny Ośrodek Rehabilitacji i Terapii dla Dzieci Niepełnosprawnych – otwarty


Zakończyła się budowa Integracyjnego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii dla Dzieci Niepełnosprawnych w Swarzędzu, który powstał w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 3. Koszt budowy wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 13 mln zł. Zdecydowaną większość funduszy (aż 11.034.680,45 zł) na realizację tej inwestycji Gmina Swarzędz otrzymała z Rządowego Funduszu Polski Ład. Nowocześnie wyposażona placówka służyć będzie leczeniu i rehabilitacji osób wymagających takiej pomocy, m.in. blisko 300 podopiecznych Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu.

Otwarcie placówki odbyło się 7 marca. W uroczystości uczestniczyli burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek wraz z zastępcą Grzegorzem Taterką, członek zarządu powiatu poznańskiego Antoni Kalisz oraz radni Rady Powiatu, radni Rady Miejskiej z przewodniczącą Barbarą Czachurą, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Anna Czerniak, przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski Barbara Kucharska, jego podopieczni wraz rodzinami oraz wiele innych osób zaangażowanych w projektowanie, budowę i funkcjonowanie tej placówki.

– Budowa nowoczesnej placówki służącej leczeniu i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami od lat była naszym wspólnym marzeniem, a od początku tej kadencji samorządu – jednym z priorytetów. Dziękuję radnym za jednomyślne głosowanie za tą budową, a pozostałym osobom – za wszelką pomoc, dzięki której centrum mogło powstać – powiedział  Burmistrz Marian Szkudlarek.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi, poświęceniu placówki przez księdza kanonika Dariusza Skalskiego oraz części artystycznej zebrani mogli zwiedzić centrum i zapoznać się z jego specjalistycznym wyposażeniem.

Wnętrze obiektu zostało podzielone na 4 skrzydła służące terapii osób niepełnosprawnych, zarówno dzieci jak i dorosłych.

W obiekcie będą odbywały się zajęcia dla:

► osób dorosłych w systemie pobytu dziennego – terapia zajęciowa:

Osoby dorosłe będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej w prowadzonym przy stowarzyszeniu Warsztacie Terapii Zajęciowej.

W ramach tego przygotowano pracownie tematyczne:

  • pracownia gospodarstwa domowego – w pełni wyposażone pomieszczenie kuchenne,
  • pracownia zdrowego stylu życia (przygotowanie diet, zdrowego trybu życia, terapia tańcem i śpiewem)
  • pracownia technik różnych
  • pracownia plastyczna
  • pracownia komunikacji społecznej (praca z komputerem dostosowanym do potrzeb podopiecznych, przygotowywanie relacji i zdjęć ze wspólnych wydarzeń)

► dzieci od 4 miesiąca życia do 7 lat – wczesna interwencja:

  • zajęcia z dogoterapii w specjalnie przygotowanym i wyposażonym pomieszczeniu przyjaznym dla psa,
  • zajęcia z rehabilitacji – ćwiczenia najczęściej obejmują takie zakresy jak: sprawność psychomotoryczna, funkcjonowanie poznawcze, spostrzeganie wzrokowe i słuchowe, rozwój mowy, zabawa, budowanie kontaktów społecznych.
  • sala do integracji sensorycznej, gdzie dzieci poddawane są terapii, która ma na celu wzbudzanie zaplanowanych wrażeń i uczuć.
  • sala doświadczania świata wyposażona w urządzenia do pobudzania zmysłowego (terapia światłem, zapachem, dotykiem)
  • sala wczesnej interwencji  to szereg wielospecjalistycznych oddziaływań diagnostycznych, leczniczo-rehabilitacyjnych i terapeutycznych, który ma na celu jak najszybsze wykrycie trudności rozwojowych i minimalizowanie ich tak, aby dziecko uzyskało możliwie najlepszy dla niego rozwój w sferze ruchowej, intelektualnej, emocjonalnej i społecznej.

►  skrzydło fizjoterapii:

  • zajęcia z rehabilitacji ruchowej z hydromasażem w sali rehabilitacyjnej wyposażonej w wannę oraz pomieszczeniu z urządzeniem do hydroterapii rąk i nóg,
  • ćwiczenia rehabilitacyjne przy użyciu m.in. kabiny do rehabilitacji ugul – indywidualna praca terapeuty z pacjentem z dysfunkcjami narządu ruchu.
  • sala do gimnastyki wyposażona w drabinki, rowerki stacjonarne i worek bokserski oraz inne urządzenia do ćwiczeń sportowych,

►  skrzydło dyrekcja/terapeuci dodatkowo wzbogacone jest o gabinety terapii logopedycznej, pedagogicznej, psychologicznej.

źródło: swarzedz.pl /mw/, fot. Remigiusz Błachnio, Miłosz Barański