Dożynki Gminne już za nami – galeria


27 sierpnia 2022 roku w Rabowicach odbyło się Gminne Święto Plonów, które tradycyjnie ukoronowało całoroczny trud rolników związany z zakończeniem najważniejszych prac polowych i zbieraniem zbóż.

Uroczystości dożynkowe rozpoczął uroczysty przemarsz – korowód wprowadzający piękne wieńce dożynkowe. Po polowej mszy świętej zaproszeni goście: członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Paulina Stochniałek oraz radni gminni i powiatowi wraz z publicznością wzięli udział w tradycyjnym obrzędzie dożynkowym. Starościna dożynek Anna Branicka-Gacka i Starosta dożynek Marcin Hauser wnieśli chleb, którym po poświęceniu Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Czachurą poczęstowali przybyłych.

Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas na występy. Na scenie mogliśmy zobaczyć i wysłuchać Swarzędzką Orkiestrę Dętą, Zespół Regionalny Olszyna oraz Chór Vivace Canto. Wieczorem odbyły się koncerty: Gabi Gold, zespołu Shantel oraz Piotra Garwolińskiego. Do późnych godzin nocnych zabawę taneczną prowadził DJ ZET.

Nie tylko scena przyciągała społeczność. W rozstawionych namiotach czekał raj dla łasuchów. Można było również postrzelać na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Dzieciom natomiast najbardziej przypadł do gustu plac zabaw, na którym mogły rozładować swoją energię.

Zachowane do dzisiejszych czasów obchody dożynkowe mają kilka wieków tradycji. Wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji Dożynek składamy serdeczne podziękowania, szczególnie dla rady sołeckiej Rabowic i jego mieszkańców za piękną dekorację wsi.

Pogoda i publiczność dopisały.

Do zobaczenia za rok, na kolejnych dożynkach.

źródło: swarzedz.pl, fot. M. Łuczak, FB Uzarzewo, FB Rabowice, FB Paczkowo