Czerwcowy piknik w Uzarzewie


Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie zaprasza na „MIĘDZYPOKOLENIOWY PIKNIK PRZYRODNICZY „RAZEM BLIŻEJ NATURY”. Impreza odbędzie się w niedzielę 12 czerwca, w godzinach 10.30-15.00, na terenie muzeum.

Podczas Pikniku weźmiemy udział w interaktywnym koncercie skierowanym zarówno do dzieci jak i całych rodzin. Poznamy wielkopolskie tańce i zabawy taneczne. Kompania artystyczna Mozaika, łącząca w swoich działaniach profesjonalizm z polotem i fantazją, zapewni nam możliwość kontaktu z różnymi formami sztuki – od muzyki, przez taniec i teatr, aż po kulturę tradycyjną.

Stowarzyszenie „Kasztelania Ostrowska” przeprowadzi warsztaty z naturalnego barwienia tkanin, opowie o dzikich roślinach, ich przeznaczeniu leczniczym, kulinarnym i obrzędowym, zabawi uczestników etnobotanicznymi gawędami. Chętni mogą przygotować i skosztować potrawy na bazie ziół i dzikich roślin jadalnych. Towarzyszyć temu będzie wystawa żywych roślin związanych z tematyką świętojańską.

Dla młodszych uczestników pikniku przygotowaliśmy liczne warsztaty przyrodnicze, etnograficzne, historyczne oraz plastyczne, na których dowiedzą się nieco więcej o organizmach uznawanych za magiczne, o roli przyrody w dawnych zwyczajach czy panujących wówczas relacjach międzypokoleniowych.

Nie zabraknie pokazów i prelekcji, podczas których będzie można dowiedzieć się o etycznych aspektach fotografii przyrodniczej, trudach i radościach jej towarzyszących, zapoznać się z profesjonalnym sprzętem, sposobami maskowania, przyjrzeć się wyjątkowym ujęciom, a także przekonać się o wyjątkowości jerzyków i roli jaką pełnią w ekosystemie.

Oprócz części edukacyjno-przyrodniczej przewidziane są również konkursy wiedzy przyrodniczej, malowanie twarzy w motywy przyrodnicze, „klasyczne” gry i zabawy integracyjne (gra w kapsle, slalom z jajkiem, skoki w workach) czy gry terenowe, które zapewnią wspólną zabawę,ruch i emocje.

W imprezie wezmą także udział seniorzy z trzech gmin powiatu poznańskiego: Pobiedzisk, Swarzędza i Czerwonaka, którzy przeprowadzą warsztaty rękodzielnicze.

Piknikowi towarzyszyć będzie mini kiermasz – prowadzony przez opiekunów oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pobiedziskach, placówki zrzeszającej osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Przedmioty do nabycia na kiermaszu to efekt pracy terapeutycznej podopiecznych placówki z zakresu dziewiarstwa, tkactwa, krawiectwa, stolarstwa i malarstwa.

Podczas imprezy będzie możliwość zwiedzania stałych ekspozycji muzealnych, a także wystawy czasowej „Zwierzęta zagrożone. Próby przemytu na polskich granicach”.

Piknik realizowany jest dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Bilety wstępu od 8 zł do 10 zł. Dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny.

fcb1689345

Źródło: swarzedz.pl