8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu zaprasza na pokazy pszczelarskie Miodowe Lato w Skansenie. Wydarzenie odbędzie się 8 sierpnia w godzinach 11:00-17:00. Dzień ten od wielu już lat jest obchodzony w Polsce jako Wielki Dzień Pszczół. Placówki przyrodnicze: ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe, ośrodki edukacji ekologicznej, muzea i skanseny przygotowują dla odwiedzających liczne atrakcje – gry terenowe, spacery, konkursy, warsztaty, spotkania z przyrodnikami i pszczelarzami. Jest to dzień edukacji o ważnej roli zapylaczy w naszym życiu.

W trakcie pokazów:

  • bartnik dokona wspinaczki na drzewo do barci po miód,
  • będzie można zobaczyć proces podbieraniu miodu z ula,
  • odbędzie się pokaz wirowania miodu oraz innych prac w pasiece.

8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół to także konkurs plastyczny „Pomagamy Pszczołom” oraz pokazy i prelekcje dotyczące właściwości leczniczych, dietetycznych i kulinarnych miodu oraz pozostałych produktów pszczelich. Pokazom towarzyszyć będzie kiermasz miodu oraz giełda sprzętu pszczelarskiego.

Wielki Dzień Pszczół to także występy artystyczne, w tym „Zaczarowany świat operetki” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali:

  • zabawę z klaunami,
  • pokazy technik samoobrony w wykonaniu swarzędzkiego klubu „Fighter”,
  • malowanie twarzy.

Wszystkie dzieci, które będą przebrane w strój pszczoły lub trutnia będą miały wstęp bezpłatny. Poza tym każde przebranie weźmie udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Pokazy są realizowane dzięki dotacji Miasta i Gminy Swarzędz. Partnerem w realizacji pokazów jest Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu.

Źródło: UMiG Swarzędz