Piknik w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim w Uzarzewie


Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie zaprasza 11 czerwca na „Międzypokoleniowy Piknik Przyrodniczy – Razem Bliżej Natury”. Impreza w godzinach 10.30 – 16.00.

Podczas pikniku nie zabraknie pokazów i warsztatów, na których będzie można zapoznać się z roślinami zapachowymi i metodami tworzenia wyciągów aromatycznych, kompozycji zapachowych oraz przyrządzić swoją indywidualną miksturę zapachową. Chętni mogą przygotować własną porcję przyprawową czy skosztować potraw opartych o dzikie rośliny jadalne, a także dowiedzieć się, jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z bogactw natury. Warsztaty rękodzielnicze i artystyczne poprowadzą także seniorzy z Poznania i sześciu gmin: Pobiedziska, Stęszew, Luboń, Swarzędz, Kostrzyn Wielkopolski i Czerwonak. Przedstawiciele służb mundurowych przedstawią nowoczesne metody walki z zatruwaniem powietrza, wody i gleby, jak bezpiecznie poruszać się po polskich drogach. Opowiedzą także o próbach przemytu przez granicę Polski gatunków zwierząt chronionych.

Prof. Katarzyna Wieczorowska – Tobis pomoże nam w zrozumieniu starości, a także postara się odpowiedzieć na pytanie, komu pisana jest długowieczność. Dowiemy się również, jak stosować zioła we wsparciu zdrowia u dzieci i seniorów.

Dla młodszych uczestników przygotowaliśmy warsztaty przyrodnicze, etnograficzne, historyczne i plastyczne, na których dowiedzą się nieco więcej o historii oraz sposobach wytwarzania mąki i kaszy, o roli przyrody w dawnych zwyczajach ludowych, o panujących wówczas o relacjach międzypokoleniowych, o ekosystemach leśnych oraz wodnych, czy o inspiracjach, jakie można czerpać z natury, a które można wykorzystać podczas tworzenia prac plastycznych. Interesującym punktem programu będzie ekologiczny spektakl lalkowy skierowany zarówno do dzieci jak i całych rodzin, podejmujący tak ważne kwestie jak: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem. Zawodowy bajarz uraczy nas opowieściami powiązanymi tematycznie z przyrodą. Bajaniom towarzyszyć będzie  muzyka i śpiew w wykonaniu meksykańskiego artysty Romana Mendeza. Dla najmłodszych przygotowaliśmy także sensoryczny quiz przyrodniczy dla dzieci, rodzinne malowanie twarzy w motywy przyrodnicze, „klasyczne” gry i zabawy integracyjne oraz gry terenowe.

W trakcie pikniku będzie możliwość zwiedzania stałych oraz czasowych ekspozycji muzealnych.

Impreza jest realizowana dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Bilety wstępu od 8 zł do 10 zł. Dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny.

1 77