Muzyczna Jesień w Puszczy Zielonce

Muzyczna Jesień w Puszczy Zielonce to cykl muzycznych spotkań w świątyniach na terenie gmin członkowskich Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Organizatorem jest ZM „Puszcza Zielonka” we współpracy z gminami członkowskimi Czerwonak, Skoki i Swarzędz, Gminnym Ośrodkiem Kultury „Sokół” oraz parafiami: pw. św. Jana Chrzciciela w Owińskach, pw. św. Mikołaja w Wierzenicy i pw. św. Mikołaja Biskupa w Skokach. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

► 30 września (w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki) cykl zainauguruje kameralny koncert Janusza Radka, który wystąpi w towarzystwie Adama Drzewieckiego w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Owińskach. Na program koncertu, który rozpocznie się o godz. 19:00, złożą się utwory aranżowane na żywo przy użyciu instrumentów elektronicznych i klawiszowych. Będzie można usłyszeć ulubione przez publiczność „Dziękuję za miłość”, „Kiedy u-kochanie”, „Żałuję każdego dnia bez Ciebie”, „Pieśń Puka”, „Wspomnienie”, a także nowe, znane głównie z domówek Artysty „Nie chcę Ciebie dzisiaj zapomnieć”, „Pielgrzym”. Ostateczny program często zmienia się podczas występu na żywo, jest bowiem wynikiem atmosfery i dialogu Artysty z publicznością. Można śmiało powiedzieć, że to koncert pełen niespodzianek, wspomnień, komentarzy, rozmów i współodczuwania.

Janusz Radek to niekwestionowany król liryki, nie tylko krakowskiej, a także mistrz charakterystycznych i wyjątkowych interpretacji. Od 30 lat obecny na scenie, na której nie tylko muzyką i unikalnym głosem, ale także inteligentnym dialogiem i pełnym dystansu żartem tworzy wyjątkową i pełną emocji atmosferę.

Wydał 9 płyt z czego 3 pokryły się złotem.

Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak: Zbigniew Preisner, Leszek Możdżer, Stanisław Syrewicz, Piotr Zander, Piotr Rubik, Mateusz Pospieszalski, Leszek Biolik czy Robert Kasprzycki.

► 9 października o godz. 12:15 w kościele pw. św. Mikołaja w Wierzenicy wystąpi wokalista jazzowy, pianista i kompozytor Stanisław Soyka. To artysta z charyzmą performera. Wciąż inny, wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością.  Stanisław Soyka zadebiutował w listopadzie 1979 recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 1981 roku ukazuje się płyta „Blublula”, która  stała się „Jazzową płytą roku ’81”. To wtedy właśnie legendarny amerykański animator i krytyk jazzowy W. Connover goszczący w Polsce podczas festiwalu Jazz Jamboree usłyszawszy Soykę, miał powiedzieć: „Ten facet, to najlepiej strzeżony sekret muzyki polskiej. Od tego momentu muzyk poszukuje, eksperymentuje, tworzy i występuje. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”. I tego życzymy widzom koncertu w Wierzenicy.

► 14 października o godz. 19:00, w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Skokach zagra Michał Zator – harfista, najprawdopodobniej jeden z niewielu na świecie, który grając na harfie autorski repertuar, akompaniuje sobie do śpiewu.  Wielokrotnie zapraszany do współpracy przez polskie filharmonie. Obecnie współtworzy duet min. z Edytą Górniak i Natalią Niemen.

Podczas koncertu  „Magia strun” usłyszymy zarówno znane utwory jak „Niepojęta łaska”, „Twoja miłość jak ciepły deszcz”, „Hallelujah”, „Ave Maria”, autorskie kompozycje artysty oraz średniowieczne pieśni maryjne. Podczas koncertu Michał opowiada o grywanych utworach, wprowadzając tym samym publiczność w jeszcze większe przeżycie muzyczne i duchowe swojego występu.

muzyczna jesien

Źródło: swarzedz.pl