Elżbieta Dzikowska z wystawą w Swarzędzu

Wystawa „Uśmiech świata” podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej zawitała do Swarzędza! Galeria zdjęć przedstawia 32 najpiękniejsze uśmiechy ze wszystkich zakątków globu. Artystka poprzez fotografie chce uwrażliwić społeczeństwo na kwestię różnorodności kulturowej, tolerancji i pokoju.

Od 31 maja do 16 czerwca br., na ogrodzeniu Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji  nad Jeziorem Swarzędzkim, można obejrzeć tę znaną i popularną wystawę. Odwiedziła ona już wiele miast w Polsce, ukazała się także w postaci serii znaczków pocztowych.

Elżbieta Dzikowska to podróżniczka, autorka wielu książek, albumów, filmów dokumentalnych i wystaw artystycznych. Znana jest przede wszystkim z cyklu programów „Pieprz i wanilia”, który realizowała wspólnie z mężem, Tonym Halikiem. Jej wystawa eksponuje to, co wspólne ludziom różnych kultur i narodów, czyli uśmiech. Uśmiech zbliża i jednoczy ludzi, czyni nas piękniejszymi, młodszymi, życzliwszymi, optymistyczniej nastawionymi do świata. Uśmiech ułatwia życie, jest najlepszym terapeutą i dostępnym dla każdego językiem międzynarodowym.

(…) Razem z autorką podróżujemy przez kraje i kontynenty, konstatując z radością, że jedną z cech łączących ludzi wszystkich ras i kultur jest zdolność do uśmiechania się, zdolność, którą posiadamy wszyscy niezależnie od tego, jaki mamy kolor skóry, jakim mówimy językiem, jaką wyznajemy religię. (…) w czasach przemocy i wrogości, w epoce zaślepionej nienawiści i żądzy upodlenia innych.(…)”.

– pisał Ryszard Kapuściński we wstępie do albumu Elżbiety Dzikowskiej „Uśmiech Świata”

Zapraszamy!