Ogród deszczowy w Rabowicach otwarty!

W słoneczną sobotę 23 kwietnia w Rabowicach został otwarty nowy ekologiczny obiekt edukacyjny – Ogród Deszczowy. Symboliczną wstęgę, w towarzystwie najmłodszych mieszkańców Rabowic przecięli: II zastępca burmistrza Tomasz Zwoliński, sołtys Rabowic Katarzyna Szaferska oraz przedstawicielka Rady Sołeckiej – Eleonora Niechciałkowska.

Ogród deszczowy to ciekawe i inspirujące miejsce, wspierające kształtowanie postaw proekologicznych wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Na jego terenie znajdują się m.in. takie urządzenia, jak: zestaw „zabawa z wodą”, kuchnia błotna, wierzbowy szałas, stacja meteorologiczna czy sensoryczna ścieżka wykonana z naturalnych materiałów.

W dzień otwarcia dla najmłodszych przygotowano warsztaty ekologiczne, podczas których dzieci poznały czym jest bioróżnorodność, wysłuchały opowieści o ptakach i owadach i ich roli w przyrodzie. Pod okiem instruktorów uczyły się jak wykonać kule nasienne i sadzić roślinki. Ciekawym doświadczeniem było dla nich poznawanie świata za pomocą zmysłów: dotyku, węchu, wzroku i słuchu. Spacerowały boso po ścieżce o zróżnicowanym podłożu, patrzyły na świat oczami pszczoły i jaszczurki, czy wąchały naturalne olejki aromatyczne. Wszyscy uczestnicy otrzymali także broszurkę edukacyjną, z której mogą samodzielnie skorzystać, czy zagrać z rodzicami w grę edukacyjną. Warsztaty promowały projekt: Rozwój innowacyjnej zielonej infrastruktury w kształtowaniu proekologicznych postaw mieszkańców obszaru Gminy Swarzędz, LGD „Trakt Piastów”.

d892f0d260
b1a4548ef2

fot. I. Paprzycka