Festyn pszczelarski

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu zaprasza na festyn pszczelarski, który odbędzie się 7 sierpnia 2022 r. w godz. od 11:00 do 17:00.

Pokazy są skierowane do wszystkich którzy chcą poznać tajniki życia pszczół i dowiedzieć się, jak powstaje miód i inne produkty pszczele w pasiece. W trakcie pokazów bartnik dokona wspinaczki na drzewo do barci po miód. Będą również pokazy pracy pszczelarzy przy podbieraniu miodu z ula, wirowaniu miodu i innych prac w pasiece. W dniu festynu będzie można dowiedzieć się jak indywidualnie pomagać pszczołom samotnicom, wziąć udział w konkursie plastycznym „Pomagamy Pszczołom” i otrzymać w nagrodę przydatne gadżety nawiązujące do pszczelego święta.

Widzowie zapoznani zostaną z leczniczymi, dietetycznymi i kulinarnymi właściwościami miodu i pozostałych produktów pszczelich. Pokazom towarzyszyć będzie kiermasz miodu i innych produktów pszczelich oraz giełda sprzętu pszczelarskiego. Na kiermaszu ludowym towarzyszącym piknikowi twórcy ludowi i rzemieślnicy zaprezentują swoje niepowtarzalne wyroby wykorzystujące motywy zaczerpnięte z życia pszczół.

Na scenie pokazom pszczelarskim i kiermaszom towarzyszyć będą zespoły artystyczne. Na szczególną uwagę zasługują  występy Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, Zespół Pieśni i Tańca „Siekieracy”, Zespół Regionalny „Olszyna”, artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu  oraz występ duetu muzycznego Renata i Andrzej Kosowscy.

Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, w tym malowanie twarzy i zabawę z pszczółkami  oraz pokaz samoobrony i technik interwencyjnych Swarzędzkiego Klub karate-de „Fighter”. Najmłodszych widzów zainteresuje na pewno Show Klauna Cyrkowca.

Zachęcamy najmłodszych do udziału w konkursie na najładniejszy strój pszczółki lub trutnia. Wszystkie dzieci pszczółki i trutnie mają wstęp bezpłatny. Najładniej przebrane dzieci otrzymają nagrody.

Festyn odbędzie się dzięki dotacji Miasta i Gminy Swarzędz.

Źródło: swarzedz.pl