Rusza budowa Centrum Kształcenia Praktycznego!

Dzięki staraniom władz powiatu poznańskiego rozpoczyna się budowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu. Inwestycja pochłonie około 34 miliony złotych, a budynek na os. Mielżyńskiego powinien być oddany do użytku we wrześniu 2018 roku.

Dzięki inwestycji wartej 34 miliony złotych kształcenie zawodowe w naszym powiecie zyska europejski poziom. 20 milionów złotych na rozbudowę pozyskaliśmy z Unii – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański, który w piątek w Starostwie Powiatowym w Poznaniu podpisał umowę na rozpoczęcie prac. Wykonawca – firma Budimex – ma 14 miesięcy na to, by dotychczasową placówkę zmienić w supernowoczesne obiekty dydaktyczne z częścią gastronomiczno-hotelową. W budynkach będą urządzone laboratoria, do których trafi profesjonalne wyposażenie. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Wielkopolsce.

– Centrum Kształcenia Praktycznego cieszy się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży i pracodawców, którzy wysyłają tutaj pracowników w celu podniesienia kwalifikacji. Obecnie w budynkach przeznaczonych dla 650 uczniów kształci się w systemie dziennym 1075 osób. Od dłuższego czasu odczuwane były braki lokalowe, przez co z oferty centrum nie mogą skorzystać wszyscy zainteresowani – mówi Jan Grabkowski.

– Do istniejącego budynku szkoły na os. Mielżyńskiego dobudowany zostanie, na planie litery „L”, budynek dwu i trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Znajdzie się w nim 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna, która służyć będzie nauce zawodu na potrzeby kierunku gastronomiczno-hotelarskiego – wyjaśnia szczegóły inwestycji Jan Grabkowski. – W części hotelowej dwa pokoje zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a skrzydło wyposażone będzie w przeznaczony dla nich dźwig osobowy.

Nowy budynek

Kolejnym obiektem powstającym w ramach projektu, jest wolnostojący, parterowy budynek, w którym zlokalizowana będzie pracownia obsługi diagnostycznej samochodów oraz garaż dwustanowiskowy. W pracowni ma powstać kanał do obsługi pojazdów oraz wbudowane w posadzkę urządzenia diagnostyczne pojazdów: płyta do kontroli zbieżności, rolki hamulcowe, urządzenie do badania amortyzatorów, szarpaki. Cały obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Projekt obejmuje także kompleksowe zagospodarowanie terenu.