Koncepcja kąpieliska nad Jeziorem Swarzędzkim

Ogromne emocje wywołał wśród naszych czytelników wczorajszy post ukazujący wizualizację kąpieliska i plaży miejskiej nad Jeziorem Swarzędzkim. Dziś przybliżamy szczegóły tak bardzo wyczekiwanej inwestycji.

Projekt zakłada wydzielenie kąpieliska z jeziora za pomocą systemu barier stałych, mobilnych i systemu filtrów. Ten wydzielony fragment akwenu ma również za zadanie oczyszczać wodę w reszcie jeziora. Przedstawił go wczoraj prof. Zygmunt Młynarczyk z UAM razem ze współpracownikami.

Infrastruktura towarzysząca składać się będzie z plaży miejskiej wraz z boiskiem do piłki plażowej, pomostami z mariną, miejscem do grillowania, placem zabaw i budynkami technicznymi odpowiedzialnymi za oczyszczanie wody.

Projekt wymaga wielu uzgodnień i zezwoleń. Najbardziej prawdopodobny termin realizacji to 2019-2020 rok. Inwestycja kosztować będzie kilkanaście milionów złotych.

Koncepcja odważna, sam pomysł “wydzielenia” kąpieliska za pomocą barier również. Czas pokaże, czy taka idea okaże się skuteczna. Ważne natomiast, że po kompleksowej modernizacji ścieżki, która zakończy się w listopadzie, mamy kolejny pomysł na przywrócenie tak pięknego Jeziora Swarzędzkiego mieszkańcom. Sytuacja, w której swarzędzanie całymi rodzinami wypoczywają nad miejscowym akwenem powoli przestaje być utopią, a przechodzi w sferę konkretnych projektów. Faza projektu i wszelkich uzgodnień potrwa około 1,5 roku, następnie co najmniej dwuletnia faza realizacji. Trzymamy kciuki, bo najzwyczajniej warto. Kąpielisko, plaża miejska – leżą w interesie wszystkich. Odnoszę wrażenie, że ilu mieszkańców, tyle opinii. Już zauważyć można pojawiających się na portalach społecznościowych wybitnych znawców śródlądowych zbiorników wodnych, którzy krytykować będą zdaje się każdą inicjatywę. Przykre to, bo w mojej opinii warto dać szansę. Twórcom koncepcji, architektom, specjalistom w tej dziedzinie. Szansę na sukces.

 

Norbert Darzecki