Droga Kleszczewo-Zalasewo do realizacji!

30 tysięcy ton masy bitumicznej, 15 tysięcy metrów kwadratowych kostki brukowej, 8 kilometrów krawężników i oporników betonowych, 3 kilometry rur kanalizacji deszczowej – to wszystko powstanie w ramach kompleksowej modernizacji drogi Zalasewo-Kleszczewo. Umowa na realizację wartej około 25 milionów złotych inwestycji została właśnie podpisana.

To niezwykle ważny odcinek w układzie drogowym powiatu. Przede wszystkim dlatego, że obsługuje komunikacyjnie prężnie rozwijającą się strefę przemysłową w Swarzędzu. Łączy też trzy gminy z trasą S5 – Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn.

– Inwestycja wpłynie na wzrost bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców. Skróci czas przejazdu oraz poprawi dostępność strefy przemysłowej w Swarzędzu i całej aglomeracji. Ta część powiatu od kilku lat bardzo prężnie się rozwija, stąd decyzja by tak kompleksowo zmodernizować układ drogowy – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.

Przypomnijmy, w ramach inwestycji przebudowany zostanie odcinek od ulicy Olszynowej w Zalasewie, przez Gowarzewo do węzła S5 w Kleszczewie. To 6,8 kilometra drogi, która zostanie poszerzona do siedmiu metrów, przy której powstaną chodniki i ścieżka rowerowa.

W ramach inwestycji powstaną również dwa ronda w Gowarzewie (na skrzyżowaniach ulicy Swarzędzkiej z Siekierecką oraz Tulecką), inne skrzyżowania na trasie zyskają pasy do skrętu w lewo czy azyl dla pieszych. Piesi zyskają szerokie chodniki w terenie zabudowanym (poza nim będą mogli korzystać ze ścieżki rowerowej), rowerzyści – blisko 6-kilometrową ścieżkę rowerową, a pasażerowie komunikacji zbiorowej – 11 nowych zatok autobusowych.

Poprawi się bezpieczeństwo użytkowników drogi: przejścia dla pieszych, przystanki, skrzyżowania i przejazdy dla rowerzystów zostaną odpowiednio oświetlone. Przy przejściach oraz na przystankach pojawią się też wypustki, dzięki którym niewidomi będą wiedzieli, że zbliżają się do jezdni.

Koszt przebudowy drogi z Kleszczewa do Zalasewa to 24.220.852,45 zł. Aż 16.156. 549,80 zł dołoży Unia Europejska w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. To największe w historii unijne dofinansowanie dla inwestycji drogowej powiatu poznańskiego.

Zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie 2018 roku.